Letní prázdninová škola

První část Letní prázdninové školy pro cizince nám bylo počasí nakloněno. Cestování bylo tedy snesitelné a odměna v podobě zmrzliny byla vítaná. Všichni jsme se shodli, že točená zmrzlina je nejlepší. Prošli jsme se buď pěšky a nebo dojeli tramvají do různých částí Prahy. Začali  jsme v Plynárenském muzeum a dostali pozvání na 1.adventní neděli na Karlův most, kde se pan Žákovec promění v lampáře a ručně rozsvítí plynové lampy.  V muzeu bylo několik raritek a děti dostaly dárky v rámci výročí společnosti. Od věže až po sklepení jsme si prošli Staroměstskou radnici. Dětem se líbilo zblízka vidět apoštoly, rozhled z věže a pak také sklepení.

Dále jsme se přenesli do Oceánie a navštívili jsme indiány díky Náprskovu muzeu, v Betlémské kapli jsme zkoušeli zvukovou aparaturu stropu (možná jsme trochu vyděsili paní průvodkyni) a v Zemedělském muzeu díky expozicím nastaveným tak, že je možnost si většinu věcí vyzkoušet, očichat, postavit a zkusit, se děti opravdu vyřádily. Koncem srpna budeme pokračovat.

2. část Letní prázdninové školy 19.-22.8.2019 nám v pondělí začala ve Svatomikulášské zvonici. Prohlídli jsme si oba byty zvoníka, staré projekty kanalizace a WC i věžní zvon. Vystoupali jsme na vyhlídku, kde byl krásný výhled na Prahu. Díky počasí, občasným přeháňkám, bylo vidět opravdu daleko a všichni si to užili, až na Uzaira, ktrého schody velice zmohly a tak zůstal v mezipatře odpočívat. Cestu dolů pak zvládl s značným vypětím, nedělaly mu dobře ty úzké, točité schody. Do dalších výšek jsme se již nepouštěli, zvolili jsme procházku po Újezdě - nahlédli jsme do Vrtbovské zahrady, hledali jsme domovní znamení a ozdoby na domech, navštívili jsme Jezulátko - tam se dětem moc líbilo. Prohlédli jsme si oblečky, betlémy i výstavu věnovanou pomoci v Africe.

V úterý jsme prošli zahrady Kinských a když otevřeli Národopisné muzeum, prohlédli jsme si sbírky tradiční lidové kultury, která se dětem moc líbila. Zajímavá byla časově omezená výstava o trempinku. Ještě jsme měli domluvenou schůzku na prohlídku dřevěného kostela sv. Michala. Pán moc hezky vyprávěl o historii, o pravoslavené církvi...

Středa byla ve znamení Muzea Policie ČR. Expozice seznamuje s vývojem bezpečnostních sborů, s obory kriminalistiky, dopravní policie, speciální složky, hasičský sbor, centrum prevence i civilní obranu. Děti zaujaly zbraně, uniformy, kriminalistická laboratoř, prevence drog a likvidace pum z 2. světové války. Prošli jsme i venkovní areál s vystavenými vozy, loděmi a dělem. Dopravní hřiště jsme nezkoušeli, ale prošli jsme zahradu Ztracenku.

Poslední den jsme navštívili Muzeum heydrichiády, které mělo velký ohlas a to nejen proto, že děti ze školy již některé věci věděly. Velmi na ně zapůsobila návštěva krypty. Děti dostaly přehlednou mapu, mohli si vzít fotky parašutistů. Následně jsme navštívili Podskalskou celnici na Výtoni. Děti si mohly vyzkoušet řídit vor, líbila se jim výstava věnovaná parníkům. K vidění byly dobové fotografie, jak vypadala řeka, život na ní a jak se měnila v průběhu věků. Cestou zpět jsme se svezli přívozem, který je velmi oblíbený již z předchozích letních škol.

Veronika Soukenková


Publikováno dne: 15. 7. 2019

Seznam článků