Nacházíte se na: Úvod Mateřská škola Sauna

Nejdřív studí vodička,

pak si hřejem zádíčka,

nohy, ruce, bříška taky,

v bazénu se - cáky, cáky,

ochladíme zas.

Prohřejem se, odpočinem,

když je venku zima.

Saunování si užijem,

neskolí nás kašel, ani rýma.

Sauna je integrovaná v samostatných prostorech objektu mateřské školy. Nachází se zde šatna (k odložení svršků, bačkor a doplnění tekutin), druhá slouží jako odpočívárna, dále ochlazovna -místnost se sprchami a bazénkem, vlastní prohřívárna (sauna) a WC.

Kapacita sauny je 10 – 15 osob. Děti jsou obvykle rozděleny do dvou skupin; pro jednu třídu saunování je vyčleněno vždy 60 minut.

Orientační postupy v sauně

• Děti přicházejí do sauny v bačkorách a osušce, případně nátělníku.
  • Před saunováním se děti/návštěvníci osprchují.
  • Pobyt v potírně je individuální v závislosti na aklimatizaci dětí, menší děti začínají jednominutový pobyt, který postupně prodlužují v dalších týdnech až na 5 minut, starší děti 3 – 7 minut, eventuálně až 10min.
  • V průběhu saunování obvykle návštěvníci absolvují tři cykly.

Cyklus saunování: osprchování vlažnou vodou → (otření přebytečné vody) → pobyt v potírně→ osprchování nebo bazének  → (otření přebytečné vody) →starší děti odpočívárna (sedí na svých ručnících).

• Po ukončení třetího cyklu saunování se děti/návštěvníci osuší, obují do bačkor, případně oblečou do nátělníku a v sedě na ručnících (každý svůj) doplní tekutiny.

Nádoba s vodou je umístěna v šatně, dětem jsou k dispozici jednorázové kelímky.

Povinnosti návštěvníků

• Do sauny chodí pouze zdravé děti, které netrpí srdečními, kožními a jinými chronickými chorobami vylučujícími saunování.

• Lékař v evidenčním listu dítěte potvrdí/vyloučí možnost saunování dítěte, rodiče před zahájením sezony saunování podepisují „prohlášení“ o zdravotní způsobilosti svého dítěte a informovaný souhlas se saunováním.

• DO SAUNY CHODÍ POUZE ZDRAVÉ DĚTI. DĚTI, KTERÉ MAJÍ RÝMU NEBO KAŠEL NEPATŘÍ DO KOLEKTIVU ŠKOLKY. ŘEŠENÍ: NECHAT SI DĚTI DOMA.

• Výjimkou je pouze dítě, které se dlouhodobě léčilo antibiotiky. Vždy po dohodě s pí. učitelkou.

Kontakty MŠ

ZŠ a MŠ Praha 5 - Smíchov, náměstí 14. října 2994/9