Sauna

SAUNOVÁNÍ

My jsme děti, malé Myšky
Žabky, Sovy, také Lišky.
Saunujeme pro zdraví,
to je dobré, každý ví.

Nejdřív studí vodička,
pak si hřejem zádíčka,
nohy, ruce, bříška taky,
pod sprchou se - cáky, cáky,
ochladíme zas.

Prohřejem se, odpočinem,
když je venku zima.
Saunování si užijem,
neskolí nás kašel, ani rýma.

Sauna je integrovaná v samostatných prostorech objektu mateřské školy. Od června 2020 je v rekonstrukci. Zvětší se její prostor a zmodernizuje se prostor sprch i šatny a nově přibyde i prostorné WC. Doufáme, že od ledna ji budeme využívat k naší spokojenosti. Nachází se zde šatna (k odložení osušky a bačkor), WC, dále ochlazovna -místnost se sprchami s různými teplotami vody, vodním vědrem, a vlastní prohřívárna (sauna).

Kapacita sauny se po rekonstrukci zvětší. Pro jednu třídu saunování je vyčleněno vždy 60 minut.

Orientační postupy v sauně

 • Děti přicházejí do sauny bez šperků a kovových sponek ve vlasech. Na nohách mají bačkory a jsou zabalené v osušce.
 • V šatně si pověsí osušku, sundají bačkory a do sprch jdou nahé.
 • Před saunováním se děti osprchují vlažnou vodou a sundají ze sebe přebytečnou vodu. 
 • Pobyt v sauně je individuální v závislosti na aklimatizaci dětí, menší děti začínají jednominutový pobyt, který postupně prodlužují v dalších týdnech až na 5 minut, starší děti 3 – 7 minut, eventuálně až 10min.
 • Uvnitř sauny děti sedí z hygienických důvodů na rozložených prostěradlech.
 • V sauně se dýchá nosem i ústy. Děti mohou dýchat do kapsičky, to znamená, že dají ruce k sobě do tvaru mušličky a dýchají do ní. Mají-li děti pocit pálení vzduchu při dýchání, překryjí si nos i ústa dlaní.
 • V průběhu saunování děti absolvují tři cykly.
  Cyklus saunování: osprchování vlažnou vodou → (otření přebytečné vody) → pobyt v potírně→ osprchování vlažnou, nebo studenou vodou, možné využití i polití vědrem se studenou vodou  → (otření přebytečné vody).
 • Po ukončení třetího cyklu saunování se děti přemístí do šatny, osuší se, zabalí do osušky a doplní tekutiny ze zabudovaného pítka, které je umístěno v prostoru sprch, a pak si teprve v šatně obují bačkory.

 

Povinnosti návštěvníků

 • Do sauny chodí pouze zdravé děti, které netrpí srdečními, kožními a jinými chronickými chorobami vylučujícími saunování.

 • Lékař v evidenčním listu dítěte potvrdí/vyloučí možnost saunování dítěte, rodiče před zahájením sezony saunování podepisují „prohlášení“ o zdravotní způsobilosti svého dítěte a informovaný souhlas se saunováním. Veškerý nesouhlas se saunováním je zapotřebí doložit potvrzením od lékaře. Pokud se zdravotní stav dítěte v průběhu saunování změní a dítě nějakou dobu nemůže navštěvovat saunu, je zapotřebí doložit tuto změnu potvrzením od lékaře, jinak na to z kapacitních důvodů nebude brán zřetel.

 • DO SAUNY CHODÍ POUZE ZDRAVÉ DĚTI. DĚTI, KTERÉ MAJÍ RÝMU, NEBO KAŠEL NEPATŘÍ DO KOLEKTIVU ŠKOLKY. ŘEŠENÍ: NECHAT SI DĚTI DOMA.

 • Výjimkou je pouze dítě, které se dlouhodobě léčilo antibiotiky. Vždy po dohodě s paní učitelkou.