Sauna

Nejdřív studí vodička,
pak si hřejem zádíčka,
nohy, ruce, bříška taky,
pod sprchou se - cáky, cáky,
ochladíme zas.

Prohřejem se, odpočinem,
když je venku zima.
Saunování si užijem,
neskolí nás kašel, ani rýma.

Sauna je integrovaná v samostatných prostorech objektu mateřské školy. Od ledna 2021 je po rekonstrukci. Zvětšil se její prostor a zmodernizoval se prostor sprch i šatny a nově přibylo i prostorné WC.  Nachází se zde šatna (k odložení osušky a bačkor), WC, dále ochlazovna -místnost se sprchami s různými teplotami vody, vodním vědrem, a vlastní prohřívárna (sauna).

Kapacita sauny po rekonstrukci se zvětšila. Pro jednu třídu saunování je vyčleněno vždy 60 minut.

Orientační postupy v sauně

• Děti přicházejí do sauny bez šperků a kovových sponek ve vlasech. Na nohách mají bačkory a jsou zabalené v osušce.
  • V šatně si pověsí osušku, sundají bačkory a do sprch jdou nahé.
  • Před saunováním se děti osprchují vlažnou vodou a sundají ze sebe přebytečnou vodu.
  • Pobyt v sauně je individuální v závislosti na aklimatizaci dětí, menší děti začínají tříminutovým pobytem, který postupně prodlužují v dalších týdnech až na 5 minut, starší děti 4 – 7 minut, eventuálně až 10min. Sauna je vytopena na 80°C.
  • Uvnitř sauny děti sedí z hygienických důvodů na rozložených prostěradlech.
  • V sauně se dýchá nosem i ústy. Děti mohou dýchat do kapsičky, to znamená, že dají ruce k sobě do tvaru mušličky a dýchají do ní. Mají-li děti pocit pálení vzduchu při dýchání, překryjí si nos i ústa dlaní.
  • V průběhu saunování děti absolvují tři cykly.
    Cyklus saunování: osprchování vlažnou vodou → (otření přebytečné vody) → pobyt v prohřívárně→ osprchování vlažnou, nebo studenou vodou, možné využití i polití vědrem se studenou vodou  → (otření přebytečné vody).
  • Po ukončení třetího cyklu saunování se děti osprchují, doplní tekutiny ze zabudovaného pítka, které je umístěno v prostoru sprch a přemístí se do šatny, kde se osuší, obují bačkory a zabalí do osušky.

Povinnosti návštěvníků

• Do sauny chodí pouze zdravé děti, které netrpí srdečními, kožními a jinými chronickými chorobami vylučujícími saunování.

• Lékař v evidenčním listu dítěte potvrdí zdravotní způsobilost saunování dítěte a rodiče před zahájením sezony saunování podepisují  informovaný souhlas. Nesouhlas se saunováním je zapotřebí doložit potvrzením od lékaře. Pokud se zdravotní stav dítěte v průběhu saunování změní a dítě nějakou dobu nemůže navštěvovat saunu, je to na domluvě s paní učitelkou, ale úplné ukončení saunovacího programu je zapotřebí doložit  od lékaře.

• DO SAUNY CHODÍ POUZE ZDRAVÉ DĚTI. DĚTI, KTERÉ MAJÍ RÝMU, NEBO KAŠEL NEPATŘÍ DO KOLEKTIVU ŠKOLKY. ŘEŠENÍ: NECHAT SI DĚTI DOMA.

• Výjimkou je pouze dítě, které se dlouhodobě léčilo antibiotiky. Vždy po dohodě s paní učitelkou.