Družina 4

školní rok 2023/2024

červen

Počasí venku je již velmi teplé a slunce svítí o sto šest, a proto je potřeba, aby měly děti na procházku k dispozici kšiltovku, klobouček, nebo jinou pokrývku hlavy a zvažte i opalovací krém. V červnu budou již končit kroužky, a tak budeme velkou čast odpoledne trávit venku na hřišti. V posldením týdnu nás čeká zakončení celodružinové hry a to formou karnevalu pohádkových bytostí. Karneval se uskuteční ve středu 26.6. 

Děti obdržely přihlášky do družiny na příští školní rok, prosím o jejich vyplnění a odevzdání zpět do školy. Vyplňujte prosím i přibližný čas odchodu dítěte, ať víme, jak moc bude družina vytížená v odpoledních hodinách.

Všichni už se jistě těšíme na prázdniny a aby se nám na nich nic vážného nestalo, budeme si opakovat, jak se chovat. A pokud by se přeci jen něco přihodilo, budeme mít zopakována důležitá telefonní čísla, kam zavolat a naučíme se i některá drobná zranění či úrazy ošetřit.

Krásné a slunečné dny přeje

Anna Ramajzlová

 

 

květen

V květnu se půlka naší družiny těšila na školu v přírodě a druhá půlka se připravovala na to, až nebudou mít svojí paní vychovatelku. Ještě předtím jsme ale navštívili výstavu v botanické zahradě a stihli jsme i knihovnu. V rámci celodružinové hry jsme vymýšleli vlastní zaklínadla.

Provoněný květen přeje

Anna RAmajzlová

duben

V pondělí 22.4. půjdeme odpoledne do kina Cinestar – cena dětské vstupenky je 205,- Korun, pokud je objednám on-line, což bych ráda. Prosím v notýsku na lístku uveďte, zda se vaše dítě představení zúčastní.
Vyzvednutí dětí proběhne po představení kolem 18:00 před kinem Cinestar – Praha 5. Peníze prosím nosit hned zítra a nejpozději do pátku 19.4.2024. Děkuji.

V dubnu se opět po delší době vydáme do knihovny. Hezky se nám to propojí s celoroční družinovou hrou, protože duben je zasvěcen spisovatelům, a tak jsme si v knihovně budeme všímat jmen autorů knížek, které nám paní knihovnice bude představovat. Aprílové počasí nás asi trošku pozlobí, protože mnohdy nebudeme vědět, jak se obléci, aby nám buď nebyla zima, nebo horko. Moc se těšíme na návštěvu kina, která proběhne 22.4.  Další skvělou akcí jistě bude diskotéka ke dni pálení čarodejnic 30.4. 

Krásný duben přeje

Anna Ramajzlová

březen

V březnu jsme se věnovali hlavně velikonočním tradicím a jejich vzniku. K jarním lidovým tradicím patří i vynášení Morany. O této a jiných tradicích jsme se dozvěděli při navštěvě Národopisného muzea. V muzeu jsme si také vyrobili jidáše, které jsme hned snědli. A protože teorii je nejlepší si vyzkoušet na vlastní kůži, šli jsme vynést i naši Moranu. Doufejme, že jaro už brzy přijde v celé své kráce.

Jarní tvoření pro děti a rodiče


21.3.2024 v 16:00-18:00

 

Dílna 1 - Drátkované vajíčko cena 100,-

Dílna 2 - Malování na sádrové odlitky cena 100,-

Dílna 3 - Jarní větvička cena 100,-

Dílna 4 - Tisk na látkový sáček cena 100,-

Každá dílna maximálně 10 účastníků.

Výrobky si odnesete s sebou domů.

Slunečný březen přeje

Anna Ramajzlová

únor

V únoru jsme si hlavně užili prázdniny a po návratu jsme si zkusili navrhnout vlastní dům a když nám šli domy,  vyrobili jsme  i město, kam jsem umístili školy, obchody a hřiště. Ve městě pracuje hodně lidí, a tak jsem si představili, čím bychom chtěli být až vyrosteme a nakreslili se. Nakonec jsme si zopakovali názvy českých animovaných postav. Některé nám šli snadno, ale na Jelena Vetrníka jsme už úplně zapomněli...

Pohodový únor přeje

Anna Ramajzlová

leden

V lednu jsme začali chodit bruslit, ale bohužel počasí nám moc nepřálo a tak děti doufají, že budeme chodit bruslit na kolečkové brusle. Cestou z bruslení jsme obdivovali labutě a kačeny a jiné vodní ptáky a říkali jsme si, co je dobré jim v zimě dávat za jídlo, aby jim bylo dobře. Abychom byli zdraví, naučili jsme se vyrobit zeleninový salát, a protože i čistota je půl zdraví, vyrobili jsme si šumivé tablety do koupele. Když nám napadl zase sních, zkoušeli jsme se v něm někteří zahrabat., stavěli jsme sněhuláky apod. 

Šťastný nový rok přeje

Anna Ramajzlová

prosinec

V prosinci jsme zažili mnoho pěkného. Užili jsme si první sníh letošní zimy. Vydali jsme se do knihovny, kde jsme potkali Čerta s Andělem a Mikulášem, kteří nás naučili vyráběr různé věci a dostali jsme i sladkou odměnu. Protože nám knihovna chyběla, museli jsme do ní znovu a to na autorské čtení knížky Zachráněné Vánoce. V Družině jsme vyráběli svícny a jiné vánoční dekorace. Zkoušeli jsme modelovat pohádkové bytosti. Vypravili jsme se na výstavu betlémů do Botanické zahrady, kde si někteří zakoupili drobnosti na Vánoce. Navštívili jsme Stanici přírodovědců a obdivovali tam klokany, morčátka, sovu a ostatní zvířata, která tam mají. Po všech těch zážitcích už zbývalo jen tešit se na Ježíška. Povídali jsme si o tom, co by od Ježíška mohla chtít naše maminka a tatínek nebo sourozenec případně babička s dědečkem.

listopad - ohlédnutí

V listopadu jsme zažili mnoho nových věcí. Někdo poprvé vyzkoušel frotáž ze spadaných listů a někdo si dokonce vyzkoušel poprvé krájet ovoce. Příprava ovocného salátu a salát samotný se nám povedl velmi dobře a dokonce i nejedlíci ovoce si na něm pochutnali. Na začátku listopadu jsme si doprožili halloween a na chvíli se děti proměnily v upíry. Holky se zas někdy proměňují v princezny - zatím jen od krku nahoru, protože si vytváříme různé účesy. Hodně jsme si povídali o rodině a kamarádech a o tom, co je to domov. Pokračovali jsme v meditacích, zkoušeli jsme i jíst oběd všímavě a povídali jsme si o emocích. Vyrobili jsme si koníka svatého Martina a Martina jsme si vymalovali na omalovánce. 

V družinové fotogalerii jsou složky s fotkami, kde se můžete podívat, jak u jednotlivých aktivit vaše ratolesti vypadají.

Pohodový nadcházející prosinec přeje

Anna Ramajzlová

LISTOPAD

 

Výprava za pohádkovou babičkou

Srdečně zvu děti na první letošní hurá akci,

která se uskuteční v sobotu 4.11.2023.

POZOR POČET MÍST OMEZEN!

Výprava za pohádkovou babičkou začne stezkou, na které budeme poznávat lesní zvířátka a plnit různé úkoly. Za splnění úkolů budou děti dostávat odměny. V průběhu stezky si dáme z domova donesený oběd a osvěžíme se pitím. Energii poté vybijeme na dětském hřišti a konečně se dostaneme k pohádkové babičce, která nám přečte pohádku a nechá nás ochutnat kousek ze svého umění v pečení sladkých dobrot.

Sraz: 10:35 na Masarykově nádraží u tabule odjezdů vlaků
Návrat: 17:05 Na Masarykově nádraží u tabule odjezdů vlaků

Potřeby na výpravu:

  • kartičku na jízdu v Pražské MHD nebo 44,- Kč na lístek tam a zpět
  • vlastní oběd + svačina (obložená bageta, nebo co rodiče uznají za vhodné)
  • dostatek pití
  • vhodné oblečení (počítejme i s deštěm), pláštěnka, deštník
  • batůžek na všechny věci, které si děti sebou vezmou
  • dobrou náladu
  • dobrovolný příspěvek pohádkové babičce

 

JAK SE PŘIHLÁSIT:

Napsat na e-mailovou adresu: ramajzlova@zskorenskeho.cz, že máte o danou akci zájem. Dětí je mnoho a mohu sebou vzít jen omezený počet dětí. Kdo se dřív přihlásí, ten pojede. Akce se uskuteční za každého počasí. Za celý den děti maximálně ujdou s přestávkami 5 km. Na akci pojedeme vlakem. Stezka je v Praze Klánovicích a pohádková babička sídlí také v Klánovicích.

Příjemný listopad přeje

Anna Ramajzlová

 

                      říjen  - básnička na prázdniny - další informace

 

 

Vážení rodiče,

pokud budou děti chtít, mohou se přes prázdniny naučit básničku níže. Kdo ji bez chyby a krásně přednese, dostane sladkou odměnu.

Po prázdninách už snad přijde opravdová zima, tak prosím ať mají děti teplé oblečení a oblečení do deště, protože ven budeme chodit za každého počasí, aby byly děti alespoň chvíli na čerstvém vzduchu. Budeme pokračovat v trénování běžecké abecedy a minimálně jeden den v týdnu bude procházka sportovní. Protože už přijde zima, prosím o to, aby děti měly pití v nádobě, která udržuje teplo (termoska), protože pít venku v zimě studené nápoje není úplně ideální. Pokud vám toto nevadí, napište mi o tom informaci do družinového notýsku. Na pití prosím opatřete dětem malý batůžek - stačí obyčejný do 100 ,- Kč - v družině si ho děti budou moci ozdobit barvami na textil.

V úterý 31.10. se ve škole uskuteční oslava halloweenu a v družině budeme pokračovat v reji masek a uděláme si discotéku. Je možné, že trošku poruším své zásady a pustím dětem i nějakou pohádku. :-)

Pozor změna -  na hřbitov půjdeme zítra 31.10. Skoro nikdo si nepřinesl svíčku a bez svíčky se svíčka špatně na hrob pokládá... ;-)

 

I letos uskutečníme návštěvu Malostranského hřbitova a to v pondělí 30.10. K této akci si děti mohou donést hřbitovní svíčku s víčkem a na vybraný opuštěný hrob ji položit a zapálit. Tento rok si sebou vezmeme i pomůcky na čištění, abychom hroby před položením svíčky uklidili. Pokud budou děti chtít mohou donést i malou květinu, nebo vazbu, ale nic okázalého - klidně ať při procházce nasbírají barevné listy a udělají z nich vazbu, ve škole tuto vazbu opatříme mašlí a na hrobě udělá také parádu. 

Krásný říjen přeje

Anna Ramajzlová

Ježek

Na zahradě zůstal ježek,
nikdo mu o zimě neřek.
Už je podzim, ježečku,
už bys měl být v domečku.
A tak z listí domeček,
staví rychle ježeček.
Už to stihl a je rád,
že teď může v klidu spát.

 

říjen

 

Milí rodiče a milé děti,

září bylo co se týče počasí spíše letní, ale nyní už se nám podzim hlásí v plné síle, a proto je potřeba, aby děti měly patřičné oblečení a obuv. Musím trvat na pláštěnce či nepromokavé bundě, protože budeme chodit ven aspoň na chvíli za každého počasí. K procházkám za každého počasí budou děti potřebovati nepromokavou obuv nebo holínky.  Vzhledem k tomu, že lahve s pitím dětem neustále padají, což je na přechodu pro chodce velice nebezpečná věc, vybavte je, prosím, malým batůžkem, kam se jejich láhev na pití vejde. V batohu bude láhev v bezpečí uložena a děti budou mít navíc ještě obě ruce volné, což se bude hodit k dalším činostem. 

V září jsme se s dětmi začali věnovat meditaci, relaxaci a dalším uvolňujícím technikám, pokud budou děti chtít, mohou si přinést vlastní polštářek a nechat si jej v šatní skříňce. 

Přeji krásné již podzimní dny

Anna Ramajzlová

 

 

září

 

Milí rodiče a milé děti,

letost nás v družině čeká celoriční hra Z pohádky do pohádky. V září se můžete těšit na pohádkové postavy, říjen bude patřit postavám z příběhů, v listopadu si budeme povídat o zvířátkách, která v pohádkách či příbězích vystupují, v prosinci si čekání na Vánoce zkrátíme vymýšlením kouzelných předmětů z pohádek, v lednu si ukážeme, jak ilustrovat knihu a povíme si o našich slavných ilustrátorech, únor zasvětíme animovaným pohádkám a možná i na nějakou koukneme, v březnu budeme trénovat hlasivky písničkami z pohádek, v dubnu si zkusíme napsat pohádku a osvěžéme si znalosti našich slavných autorů pohádek, v květnu si zahrajeme na čaroděje a čarodejnice a zkusíme vykouzlit lektvary a zaklínadla - inspiraci jistě najdeme ve spoustě pohádek a v červnu si vše za celý rok zopakujeme a budeme hodně soutěžit.

Co děti v družině potřebují

- náhradní oblečení - tepláky, tričko, mikina, ponožky

- nepromokavá bunda, pláštěnka, deštník, holinky

- čepice, kšiltovka

- box na svačinu a láhev na vodu (ideálně i malý batůžek na procházku, do nějž si děti dají láhev na pití - předejdeme tím padání lahve, což na přechodu pro chodce je velice nemilé)

VYBÍRÁME: 

  • kancelářský papír A4 - čisté bílé papíry
  • blok na kreslení A4 (čisté listy), nejlépe v kroužkové vazbě - do něj budou celý rok kreslit své vlastní obrázky
  • 200,- Kč na odměny, které díky výběru peněz nemusejí být jen ve formě bonbónů, dále je částka na šťávu, čaj, granko, mléko aj. 

 

Pohodový vstup do nového školního roku přeje

Anna Ramajzlová