Družina 4

školní rok 2023/2024

leden

V lednu jsme začali chodit bruslit, ale bohužel počasí nám moc nepřálo a tak děti doufají, že budeme chodit bruslit na kolečkové brusle. Cestou z bruslení jsme obdivovali labutě a kačeny a jiné vodní ptáky a říkali jsme si, co je dobré jim v zimě dávat za jídlo, aby jim bylo dobře. Abychom byli zdraví, naučili jsme se vyrobit zeleninový salát, a protože i čistota je půl zdraví, vyrobili jsme si šumivé tablety do koupele. Když nám napadl zase sních, zkoušeli jsme se v něm někteří zahrabat., stavěli jsme sněhuláky apod. 

prosinec

V prosinci jsme zažili mnoho pěkného. Užili jsme si první sníh letošní zimy. Vydali jsme se do knihovny, kde jsme potkali Čerta s Andělem a Mikulášem, kteří nás naučili vyráběr různé věci a dostali jsme i sladkou odměnu. Protože nám knihovna chyběla, museli jsme do ní znovu a to na autorské čtení knížky Zachráněné Vánoce. V Družině jsme vyráběli svícny a jiné vánoční dekorace. Zkoušeli jsme modelovat pohádkové bytosti. Vypravili jsme se na výstavu betlémů do Botanické zahrady, kde si někteří zakoupili drobnosti na Vánoce. Navštívili jsme Stanici přírodovědců a obdivovali tam klokany, morčátka, sovu a ostatní zvířata, která tam mají. Po všech těch zážitcích už zbývalo jen tešit se na Ježíška. Povídali jsme si o tom, co by od Ježíška mohla chtít naše maminka a tatínek nebo sourozenec případně babička s dědečkem.

listopad - ohlédnutí

V listopadu jsme zažili mnoho nových věcí. Někdo poprvé vyzkoušel frotáž ze spadaných listů a někdo si dokonce vyzkoušel poprvé krájet ovoce. Příprava ovocného salátu a salát samotný se nám povedl velmi dobře a dokonce i nejedlíci ovoce si na něm pochutnali. Na začátku listopadu jsme si doprožili halloween a na chvíli se děti proměnily v upíry. Holky se zas někdy proměňují v princezny - zatím jen od krku nahoru, protože si vytváříme různé účesy. Hodně jsme si povídali o rodině a kamarádech a o tom, co je to domov. Pokračovali jsme v meditacích, zkoušeli jsme i jíst oběd všímavě a povídali jsme si o emocích. Vyrobili jsme si koníka svatého Martina a Martina jsme si vymalovali na omalovánce. 

V družinové fotogalerii jsou složky s fotkami, kde se můžete podívat, jak u jednotlivých aktivit vaše ratolesti vypadají.

Pohodový nadcházející prosinec přeje

Anna Ramajzlová

 

LISTOPAD

 

Výprava za pohádkovou babičkou

Srdečně zvu děti na první letošní hurá akci,

která se uskuteční v sobotu 4.11.2023.

POZOR POČET MÍST OMEZEN!

Výprava za pohádkovou babičkou začne stezkou, na které budeme poznávat lesní zvířátka a plnit různé úkoly. Za splnění úkolů budou děti dostávat odměny. V průběhu stezky si dáme z domova donesený oběd a osvěžíme se pitím. Energii poté vybijeme na dětském hřišti a konečně se dostaneme k pohádkové babičce, která nám přečte pohádku a nechá nás ochutnat kousek ze svého umění v pečení sladkých dobrot.

Sraz: 10:35 na Masarykově nádraží u tabule odjezdů vlaků
Návrat: 17:05 Na Masarykově nádraží u tabule odjezdů vlaků

Potřeby na výpravu:

  • kartičku na jízdu v Pražské MHD nebo 44,- Kč na lístek tam a zpět
  • vlastní oběd + svačina (obložená bageta, nebo co rodiče uznají za vhodné)
  • dostatek pití
  • vhodné oblečení (počítejme i s deštěm), pláštěnka, deštník
  • batůžek na všechny věci, které si děti sebou vezmou
  • dobrou náladu
  • dobrovolný příspěvek pohádkové babičce

 

JAK SE PŘIHLÁSIT:

Napsat na e-mailovou adresu: ramajzlova@zskorenskeho.cz, že máte o danou akci zájem. Dětí je mnoho a mohu sebou vzít jen omezený počet dětí. Kdo se dřív přihlásí, ten pojede. Akce se uskuteční za každého počasí. Za celý den děti maximálně ujdou s přestávkami 5 km. Na akci pojedeme vlakem. Stezka je v Praze Klánovicích a pohádková babička sídlí také v Klánovicích.

 

                      říjen  - básnička na prázdniny - další informace

 

 

Vážení rodiče,

pokud budou děti chtít, mohou se přes prázdniny naučit básničku níže. Kdo ji bez chyby a krásně přednese, dostane sladkou odměnu.

Po prázdninách už snad přijde opravdová zima, tak prosím ať mají děti teplé oblečení a oblečení do deště, protože ven budeme chodit za každého počasí, aby byly děti alespoň chvíli na čerstvém vzduchu. Budeme pokračovat v trénování běžecké abecedy a minimálně jeden den v týdnu bude procházka sportovní. Protože už přijde zima, prosím o to, aby děti měly pití v nádobě, která udržuje teplo (termoska), protože pít venku v zimě studené nápoje není úplně ideální. Pokud vám toto nevadí, napište mi o tom informaci do družinového notýsku. Na pití prosím opatřete dětem malý batůžek - stačí obyčejný do 100 ,- Kč - v družině si ho děti budou moci ozdobit barvami na textil.

V úterý 31.10. se ve škole uskuteční oslava halloweenu a v družině budeme pokračovat v reji masek a uděláme si discotéku. Je možné, že trošku poruším své zásady a pustím dětem i nějakou pohádku. :-)

Pozor změna -  na hřbitov půjdeme zítra 31.10. Skoro nikdo si nepřinesl svíčku a bez svíčky se svíčka špatně na hrob pokládá... ;-)

 

I letos uskutečníme návštěvu Malostranského hřbitova a to v pondělí 30.10. K této akci si děti mohou donést hřbitovní svíčku s víčkem a na vybraný opuštěný hrob ji položit a zapálit. Tento rok si sebou vezmeme i pomůcky na čištění, abychom hroby před položením svíčky uklidili. Pokud budou děti chtít mohou donést i malou květinu, nebo vazbu, ale nic okázalého - klidně ať při procházce nasbírají barevné listy a udělají z nich vazbu, ve škole tuto vazbu opatříme mašlí a na hrobě udělá také parádu. 

Krásný říjen přeje

Anna Ramajzlová

Ježek

Na zahradě zůstal ježek,
nikdo mu o zimě neřek.
Už je podzim, ježečku,
už bys měl být v domečku.
A tak z listí domeček,
staví rychle ježeček.
Už to stihl a je rád,
že teď může v klidu spát.

 

říjen

 

Milí rodiče a milé děti,

září bylo co se týče počasí spíše letní, ale nyní už se nám podzim hlásí v plné síle, a proto je potřeba, aby děti měly patřičné oblečení a obuv. Musím trvat na pláštěnce či nepromokavé bundě, protože budeme chodit ven aspoň na chvíli za každého počasí. K procházkám za každého počasí budou děti potřebovati nepromokavou obuv nebo holínky.  Vzhledem k tomu, že lahve s pitím dětem neustále padají, což je na přechodu pro chodce velice nebezpečná věc, vybavte je, prosím, malým batůžkem, kam se jejich láhev na pití vejde. V batohu bude láhev v bezpečí uložena a děti budou mít navíc ještě obě ruce volné, což se bude hodit k dalším činostem. 

V září jsme se s dětmi začali věnovat meditaci, relaxaci a dalším uvolňujícím technikám, pokud budou děti chtít, mohou si přinést vlastní polštářek a nechat si jej v šatní skříňce. 

Přeji krásné již podzimní dny

Anna Ramajzlová

 

 

září

 

Milí rodiče a milé děti,

letost nás v družině čeká celoriční hra Z pohádky do pohádky. V září se můžete těšit na pohádkové postavy, říjen bude patřit postavám z příběhů, v listopadu si budeme povídat o zvířátkách, která v pohádkách či příbězích vystupují, v prosinci si čekání na Vánoce zkrátíme vymýšlením kouzelných předmětů z pohádek, v lednu si ukážeme, jak ilustrovat knihu a povíme si o našich slavných ilustrátorech, únor zasvětíme animovaným pohádkám a možná i na nějakou koukneme, v březnu budeme trénovat hlasivky písničkami z pohádek, v dubnu si zkusíme napsat pohádku a osvěžéme si znalosti našich slavných autorů pohádek, v květnu si zahrajeme na čaroděje a čarodejnice a zkusíme vykouzlit lektvary a zaklínadla - inspiraci jistě najdeme ve spoustě pohádek a v červnu si vše za celý rok zopakujeme a budeme hodně soutěžit.

Co děti v družině potřebují

- náhradní oblečení - tepláky, tričko, mikina, ponožky

- nepromokavá bunda, pláštěnka, deštník, holinky

- čepice, kšiltovka

- box na svačinu a láhev na vodu (ideálně i malý batůžek na procházku, do nějž si děti dají láhev na pití - předejdeme tím padání lahve, což na přechodu pro chodce je velice nemilé)

VYBÍRÁME: 

  • kancelářský papír A4 - čisté bílé papíry
  • blok na kreslení A4 (čisté listy), nejlépe v kroužkové vazbě - do něj budou celý rok kreslit své vlastní obrázky
  • 200,- Kč na odměny, které díky výběru peněz nemusejí být jen ve formě bonbónů, dále je částka na šťávu, čaj, granko, mléko aj.