Družina 4

Březen

Milí rodiče a milé děti,

nosné téma celého března budou knížky, protože měsíc březen je měsícem knihy a čtenářů. Povídat si budeme o tom, jak kniha vzniká a kdo všechno se na tom podílí. Už jsme si stihli povědět o různých slavných českých ilustrátorech a přečíst si ukázku z Ferdy mravence. Budeme pokračovat s dalšími neméně krásnými knížkami a možná si pustíme i animovanou verzi pohádek, které jsme si přečetli a srovnáme, co je lepší. Zkusíme si zahrát na ilustrátory a pokusíme se i o dokreslení části ilustrace.

9.3. Jsme byli v knihovně a moc jsme si to tam užili. Další návštěva nás čeká až 20.4., a tak pokud si děti půjčili nějaké knížky, musí myslet na jejich včasné vrácení.

Nyní se všichni už jistě těšíme na prázdniny a po prázdninách nás čeká spousta zábavy spojená s přírodou. Doufám, že už po prázdninách převezme vládu tak trochu jaro a budeme moci objevovat taje přírody v parcích. Ve třídě se nám objeví družinová květina, o kterou se společně budeme starat, aby nám neuschla a měla se dobře. Zkusíme si vypěstovat řeřichu a zasadíme různá semínka. Budeme si povídat o rozmanitosti přírody v České republice i ve světě a naučime se, co je to koloběh vody. 

Nezapomínáme ani na mezinárodní dny - už jsme stihli namalovat přáníčko ženám k MDŽ a povědět si o tom, co tento mezinárodní den znamená a kdy vznikl. Další mezinárodní dny, o kterých si budeme říkat jsou: 

20.3. Světový den divadla pro děti a mládež + 27.3. Světový den divadla
21.3. Světový den poezie
22.3. Světový den vody
28.3. Den učitelů v ČR (vyrobíme přání pro pana učitele nebo paní učitelku)

CELODRUŽINOVÁ HRA - VZHŮRU DO VESMÍRU

Pokračujeme v naší cestě vesmírem a potkáme se s mimozemšťany. Vyrobíme si vlastní masku mimozemšťana a zkusíme vymyslet šifrovaný jazyk. Povíme si něco málo o Morseově abecedě a napíšeme si alespoň svá jména.

SPORTEM KU ZDRAVÍ

Pokud počasí dovolí, ráda bych zavedla aktivní středy, kdy budeme velmi rychle chodit či skoro běhat do petřínského kopce. Na vrcholu si chvilku odpočineme a cestou zpět se zastavíme na oblíbeném hřišti s trampolínami. Už jsme zkoušeli, jak nám to jde jít rychle do kopce a bude pořeba zapracovat na fyzičce.

 

Mějte se krásně.

Přeje

Anna Ramajzlová

 

únor

Milí rodiče a milé děti,

únor bude ve znamení zdravé výživy. Někteří už tvořili ovocný salát a napříště zkusíme salát zeleninový. Zaměříme se i na to, jak by měla vypadat zdravá svačina a vyrobíme si ji. Protože jsme lidé hodní, nebudeme myslet jen na svá bříška, ale vyrobíme z prazdné PET lahve krmítko pro ptáčky, které ozdobíme a půjdeme zavěsit do parku. Aby však krmítko plnilo svůj účel, je potřeba koupit náplň - zrní - prosím o opatření a přinesení do družiny. 

16.2. půjdeme opět do knihovny. Kdo ještě namá kartičku, může si vyplněnou přihlášku do knihovny, která bude od rodičů podepsaná vzít sebou a já vyřídím zbytek v knihovně s dětmi sama.

V únoru uje masopust, o kterém si budeme povídat a proběhne i KARNEVAL...

Další informace budou přibývat, sledujte stránky a družinový notýsek.

Krásné mrazivé dny přeje 

Anna Ramajzlová

 

leden

Milí rodiče,

leden přinesl dětem návštěvu knihovny a to dokonce dvakrát, protože se do ní vypravili (alespoň prvňáčci) i se svou třídou. S družinou jsme si návštěvu moc užili a znovu se do knihovny vypravíme 16.2. Kdo ještě namá kartičku, může si vyplněnou přihlášku do knihovny, která bude od rodičů podepsaná vzít sebou a já vyřídím zbytek v knihovně s dětmi sama. Budou si moci hned půjčit knihu, která je zaujme a to se vyplatí. Do knihovny bych ráda chodila na pravidelnější bázi a to zhruna jednou za 14 dní. Bude se vždy jednat o čtvrtek.

Od ledna se s dětmi věnujeme pravidelné meditaci a musím říci, že se postupně zlepšují a někdy dokonce meditují i bez potřeby motivace ve formě bonbónu. Meditujeme buď za naprostého ticha, nebo si pouštíme meditační hudbu z youtube. Některým dětem se velmi zalíbila meditační hudba s podtextem "Masáž mozku" - můžete zkusit večer meditovat i vy sami nebo třeba společně s dětmi.

Protože hodně meditujeme a čteme pohádky a vůbec spoustu času trávíme na zemi vyhlašuji akci "Daruj deku" - pokud máte doma nějakou starší deku, nebo plánujete obměnu dek a staré byste vyhodili - věnujte nám je do družiny. Po dekách je velká poptávka a nabídka je omezená mými vlastními zásobami. Zároveň připomínám, že si děti mohou do družiny přinést i vlastní deku a polštářek. Uložit si tyto nezbytnosti mohou ve skříňce a po obědě si je vzít do družiny k meditaci nebo čtení.

CELODRUŽINOVÁ HRA - VZHŮRU DO VESMÍRU

V lednu jsme zkoumali povrch planet a zjistili jsme, že kolem nás je spousta zajímavých povrchů a že i bota skrývá překvapivá tajemství.

 

prosinec

Milí rodiče a milé děti,

zima už nám klepe na dveře, a proto je naprosto nezbytné, abychom nosili čepice a rukavice a i ta šála se nám bude jistě hodit. Zateplené kalhoty užijí jak kluci, tak holky. Pití budeme na procházky nosit jen pokud budou mít děti termosky - venku by nám pití hodně zchladlo a riskovali bychom nějakou nemoc. Pokud však myslíte, že vaše děti mohou venku pít studené pití, napište mi to do družinového notýsku.

V prosinci nás toho čeká hodně. Hned 1.12. napíšeme dopis Ježíškovi a zavedeme sušenkové čtvrtky. Budeme si povídat o adventu a zvycích spojených s Vánocemi. Začneme číst knížku Kouzelný kalendář od Josteina Gaardera, která je vlastně adventním kalendářem, ale místo čokolády se každý den přečte jedna kapitola. Pro větší zklidnění budeme ještě číst knížku Putování, která je o putování Marie a Josefa do Betléma a vypráví o dalších událostech až do 6. ledna. Budeme vyrábět spoustu krásných věcí a 9.12. se vypravíme na vyrábění mýdel. 

Vzhledem k tomu, že děti mají angličtinu jen jednou týdně, zavedla jsem opakovací anglické chvilky, aby si děti měly možnost učivo procvičit. Procvičujeme hravou formou a myslím, že se to dětem líbí.

CELODRUŽINOVÁ HRA - VZHŮRU DO VESMÍRU

V prosinci nás čeká povídání o naší Sluneční soustavě a snad stihneme vyrobit i její model. 

Krásný advent přeje 

Anna Ramajzlová

 

Říjen - listopad

Říjen byl ve znamení čtení. Stihli jsme přečíst mnoho různých pohádek a zahrát si na ilustrátory. Čteme před obědem a hlavně po obědě a protože je to krásný čas na zklidnění, přinesly si některé děti vlastní polštářek, na který si lehnou a užijí si čtení o to více. Kdo si polštářek ještě nepřinesl, může tak učinit a klidně si může přinést i malou dečku.

Na začátku listopadu jsme se vydali na Malostranský hřbitov, kde jsme hledali opuštěné hroby a na ně jsme položili zapálené svíčky. Nezalekli jsme se deště a tento výlet jsme si moc užili. 

Začali jsme číst knížku na pokračování - Ikabog, kterou napsala stejná autorka, díky níž známe Harryho Pottera. Knížku nestihneme za listopad celou přečíst, ale vrátíme se k ní v lednu.

CELODRUŽINOVÁ HRA - VZHŮRU DO VESMÍRU

Protože hodně čteme, nestíháme vše podle plánu, ale zvládli jsme si nakreslit mlhoviny, černé díry, některé planety, vesmírné základny a doděláme rakety. Listopadové téma souhvězdí jsme však zvládli. Dívali jsme se na dokumenty o souhvězdích a mluvili jsme i o znameních zvěrokruhu. Kdo chtěl vyrobil si souhvězdí svého znamení, nebo si vymyslel vlastní souhvězdí. Četli jsme si charakteristiky jednotlivých znamení, některý den i horoskop - to byla velká legrace.

září - informace 

Milé děti a milí rodiče, 


podzim se nám blíží a s ním i občasné dešťové přeháňky. Přibalte, prosím, dětem do skříňky pláštěnku a vhodnou obuv do deště, protože nejsme z cukru a umíme si užít procházku i v mírném dešti. Nezapomeňte také na to, že děti v družině si odpoledne chodí hrát ven a k tomu potřebují patřičné ošacení (náhradní tepláky, mikinu, bundu). Zkoumat, co vše lze dělat na prolézačkách jde v šatičkách o něco hůř.

Děkuji a přeji hezký den

Vaše vychovatelka Anna Ramajzlová

 

vítáme vás v novém školním roce 2022/2023
 

Milí rodiče a milé děti, 

doufám, že jste prožili krásné prázdniny a máte spoustu zážitků, o kterých si společně budeme moci povídat, namalovat je a navzájem se navnadit na ty další.

V letošním roce s námi bude v družině žabák Ferda a my všichni budeme také žabkami a žabáky. Žabák Ferda nás se svými mouchami bude učit, jak se vypořádat s různými pocity.  Rozvoj emoční inteligence bude naším celoročním cílem. 

Protože u mne budou hlavně děti z 1.A, budu dětem hodně číst a snažit se jim předat svou lásku ke knihám. Se staršími dětmi se ve čtení můžeme střídat. Pokud má vaše dítě nějakou oblíbenou knížku, může si ji do družiny přinést a představit nám ji. Určitě se tím navzájem obohatíme.

CELODRUŽINOVÁ HRA - VZHŮRU DO VESMÍRU

V tomto školním roce budeme objevovat tajemství vesmíru. V září nás čeká stavba vesmírné základny a testy fyzické zdatnosti, abychom byli na dalekou pouť připraveni.

Pokud najdete doma nepotřebné izotermické fólie, věnujte mi je do družiny - využijeme po celý rok na vyrábění vesmírných nezbytností.

Sledujte prosím stránky družiny a družinový notýsek, kde budou aktuální informace k akcím pořádaných družinou, ale i k chování vaší ratolesti v družině a jiné neméně důležité informace.

Těším se na vás

Vaše vychovatelka Anna Ramajzlová