Družina 1

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

Tento školní rok se budeme s dětmi věnovat kromě témat plánu vzdělávání projektu Z pohádky do pohádky.

Co děti v družině potřebují

- náhradní oblečení - tepláky, tričko, mikina, ponožky

- nepromokavá bunda, pláštěnka, deštník, holinky

- čepice, kšiltovka

- box na svačinu a láhev na vodu

VYBÍRÁME:

• blok na kreslení A4 (čisté listy), nejlépe v kroužkové vazbě - do něj budou celý rok kreslit své vlastní obrázky
  • kapesníky
  • 200,- Kč na odměny, které díky výběru peněz nemusejí být jen ve formě bonbónů, dále je částka na šťávu, čaj apod.

září

Budeme si povídat a vytvářet pravidla chování v družině. Zaměříme se na právo každého na svůj pohled a zároveň na respektování druhých.

V celoročním projektu se seznámíme s pohádkovými postavami. Připomeneme si známé české pohádky a naučíme se říkadla, která se v nich objevují.

říjen

Budeme si všímat okolí školy a důležitých budov, které se nacházejí v každém městě. Pak si postavíme své město. Do města patří také příroda, a tak si řekneme, jak se rostliny dělí a jaké známe.

V rámci projektu si tento měsíc budeme číst z knihy "Děti z Bullerbynu", abychom si vysvětlili rozdíl mezi pohádkou a příběhem pro děti. Zkusíme si i krátké dramatizace.

listopad

Tentokrát nás čeká povídání o domově, rodině a jejích členech.  Všichni se naučíme narozeninovou písničku a vyrobíme si narozeninový dort, zatím jen z modelíny. Do života každého člověka patří i kamarádi, tak se společně zamyslíme, jaké vlastnosti by měl mít náš dobrý kamarád.

V projektu se zaměříme na zvířata, která známe z pohádek i s jejich nadpřirozenými schopnostmi. Také si ale přečteme ukázky z knihy "Z deníku kocoura Modroočka", kde uvidíme život obyčejného kotěte, ale přemýšlivého. A poprvé navštívíme knihovnu.

prosinec

Tento předvánoční čas věnujeme především povídání o zvycích, které se drží v rodinách, vánoční výzdobě a také výrobě drobných dárků.  Snad nám bude přát počasí, abychom si ověřili, co je charakteristické pro zimní období.

V projektu nás čekají kouzelné předměty, právě teď v předvánočním čase by se nám všem jistě hodily. Možná se nám ale i bez nich povede prožít si kouzlo Vánoc.

leden

V zimních měsících se hojně  vyskytují nemoci, a tak si povíme, co je potřeba dělat, abychom se jim vyhnuli. Osobní hygienu si předvedeme pantomimicky, zkusíme poznat předměty hygieny dokonce jen hmatem.  Také si vytvoříme papírové koláže bacilů, abychom se jich nebáli a zasportujeme si, abychom je zahnali. Nakreslíme si oblíbená jídla a pak si nějaká i připravíme. Přitom ochutnáme a očicháme koření i další suroviny k vaření.

V tomto měsíci si prrohlídneme knížky, které máme v družině a budeme hledat ilustrátory. Zkusíme si je zapamatovat a poznat je i v dalších knížkách. Dokonce si zahrajeme na ilustrátory a nakreslíme obrázky k říkankám Jiřího Žáčka.

únor

Teď nás čekají důležité aktivity, budeme si povídat a dramatizovat, jak bychom se měli chovat. A to doma, ve škole, na veřejnosti a také na různých akcích. Vyzkoušíme si, jak se nám to daří při návštěvě knihovny. Představíme si také různá povolání a budeme si je i předvádět a pak hádat. Ukážeme si, jak žili lidé dříve a srovnáme to s tím, jak žijí lidé dnes.

Z ilustrací se lehce přehoupneme na animované filmy. Určitě si nějaký pustíme a povíme si, jak se tvoří. Pak už je jen krůček k malování oblíbené postavy a na to se jistě těšíme.

březen

V měsíci březnu začíná jaro, a tak si budeme povídat o přírodě, která se začíná probouzet. Spoustu rostlin a živočichů děti znají, ale co patří do neživé přírody to si spolu řekneme. Dojde i na pokusy. Určitě se zaměříme na Velikonoce - svátek jara. Dokonce navštívíme Národopisné muzeum. kde se zúčastníme programu Velikonoce.

Při sledování filmových pohádek si děti jistě zapamatovaly písničky, které v nich zazněly. Zkusíme, jestli poznáme , do které pohádky patří a pak si je zazpíváme. Možná se nám podaří i vymyslet novou písničku na známý nápěv.

Jarní tvoření pro děti a rodiče

21.3.2024 v 16:00-18:00

Dílna 1 - Drátkované vajíčko cena 100,-

Dílna 2 - Malování na sádrové odlitky cena 100,-

Dílna 3 - Jarní větvička cena 100,-

Dílna 4 - Tisk na látkový sáček cena 100,-

Každá dílna maximálně 10 účastníků.

Výrobky si odnesete s sebou domů.